15-02-2024 13:29

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Απώλεια βαθμού για τον Εθνικό Πειραιώς, στο +3 ο αήττητος Θρίαμβος, νίκες για Μοσχάτο, Ίριδα, Άρτεμις, ΑΣΗ

Ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου, συνέχισε να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 0-3 της Γλυφάδας για την 17η αγωνιστική της Β’ εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, έφτασε στους 49 βαθμούς και στο +3 πλέον από τον δεύτερο Εθνικό. Από την άλλη οι γηπεδούχες που δεν άντεξαν στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων παρέμειναν στην πέμπτη θέση, χωρίς να απειλούνται από άλλη ομάδα.

Όσον αφορά τον Εθνικό είχε απώλεια βαθμού στο ντέρμπι τετράδας στους Αγ. Αναργύρους από τον σκληρό Κρόνο. Οι γηπεδούχες κατάφεραν μετά το αρχικό 0-1 (24-26) των φετινών κυπελλούχων να φτάσουν εύκολα στην ανατροπή με 2-1 (25-13, 25-19).

Ο Εθνικός που βρέθηκε σε μετριότατο βράδυ και στα πρόθυρα μιας οδυνηρής ήττας, αντέδρασε, ισοφάρισε σε 2-2 με 14-25, και πήρε ακόμη πιο εύκολα το τάι μπρέικ με 9-15 και τον αγώνα με 2-3. Δεν μπόρεσε να γλιτώσει όμως τον χαμένο βαθμό που τον έφερε πίσω τρεις πόντους (46β) από τον πρωτοπόρο σύλλογο του Χαϊδαρίου, έξι ματς πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Κρόνος παρά την ήττα του συνέχισε να κρατάει την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ με 36 βαθμούς, και στο -4 από την τρίτη Ίριδα. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης είχε πιο εύκολο έργο καθώς πήρε καθαρό τρίποντο κόντρα στον δέκατο βαθμολογικά, ‘Εσπερο Καλλιθέας που παλεύει να αποφύγει τα πλέι άουτ παραμονής.

‘Αλμα 8ης θέσης για την Άρτεμις η οποία έφτασε σε δεύτερο σερί τρίποντο, αυτή τη φορά κόντρα στο Π. Φάληρο με 3-1 και ανέβηκε στους 16 πόντους, όπου ισοβαθμεί με την χθεσινή αντίπαλο της. Επίσης η ομάδα του Κορυδαλλού για πρώτη φορά φέτος ξεπέρασε τη ζώνη των πλέι άουτ που ήταν από την αρχή του πρωταθλήματος. «Κλειδί» του αγώνα το τέταρτο σετ, το οποίο κρίθηκε με μικρή διαφορά 25-22 για τις παίκτριες του Παναγιώτη Ζουπάνου.

Επιστροφή στις νίκες για το Μοσχάτο (φωτο), καθώς μετά από ένα δύσκολο πρόγραμμα κόντρα σε τρεις ομάδες της τετράδας, λύγισε με 3-0 τον προτελευταίο ΓΣ Ιλίου. Καθοριστικό για την ομάδα της Άρτεμις Χαλβατζή ήταν το πρώτο σετ το οποίο κρίθηκε με 28-26 για τις γηπεδούχες. Ο ΑΟΠ με τη νίκη αυτή πλησίασε στον πόντο τον έκτο ΑΣ Ηλιούπολης (24 - 23β)

Τέλος και ο ΑΣΗ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με καθαρή επικράτηση 3-0 απέναντι στον ουραγό Ιάσωνα Νίκαιας, ο οποίος πάλεψε μόνο το πρώτο σετ.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- Εθνικός Πειραιώς 2-3 (24 - 26 (1), 25 - 13 (2), 25 - 19 (3), 14 - 25 (4), 9 - 15 (5)

ΑΣΠ Γλυφάδα- Θρίαμβος 0-3 (18 - 25 (1), 18 - 25 (2), 14 - 25 (3)

ΑΣ Ηλιούπολης- Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 14 (2), 25 - 19 (3)

ΑΣ Άρτεμις- Π. Φάληρο 3-1 (25 - 16 (1), 19 - 25 (2), 25 - 13 (3), 25 - 22 (4)

ΑΟΠ Μοσχάτου- ΓΣ Ιλίου 3-0 (28 - 26 (1), 25 - 16 (2), 25 - 19 (3)

ΓΑΝΣ Ίρις- ΠΟΚ Έσπερος 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 16 (2), 25 - 14 (3)